Si të fshehni adresën tuaj IP dhe të qëndroni të sigurt në internet në vitin 2023

Ne po jetojmë në epokën e gjendjes së mbikëqyrjes dhe nuk është vetëm vëzhgimi shtetëror. Qeveritë dhe korporatat janë duke ecur dorë për dore në rrugën drejt totalitarizmit në prag të mbyllur me kapakë. Megjithëse ka shumë mënyra për ta ndryshuar atë, në këtë artikull, ne do të flasim se si ta shmangni atë duke ju treguar se si ta fshehni adresën tuaj IP.

Arsyetimi prapa kësaj është i thjeshtë: nëse ata nuk e dinë se kush jeni ose nga jeni, askush nuk mund të vijë pas jush. Fshehja e adresës suaj të IP-së ju bën shumë më të sigurt, dhe ne e rekomandojmë atë si një nga hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerrni në udhëzuesin tonë mbi privatësinë.

Si një bonus, reklamat do të kenë kohë më të vështirë t’ju ndjekin, megjithëse përdorimi i një prej bllokuesve më të mirë të shfaqur është ende një ide e mirë, dhe ju mund të keni më lehtë qasje në përmbajtjen e geobllokuar në të gjithë globin. Ne flasim për këtë më shumë në artikullin tonë për të kaluar tej ndalimin e Netflix VPN.

Si ta fsheh adresën time IP?

Para se të diskutojmë se si të fshehni adresën tuaj IP, le të flasim për atë që po bëni. Për një, nuk e fsheh vërtet adresën tënde aq sa e zëvendëson me një tjetër. Lëshimi ose heqja e IP-së tuaj është e pamundur. Pa atë, ju nuk mund të vizitoni uebfaqe ose madje të përdorni një rrjet lokal. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë do të thotë kjo, lexoni udhëzuesin tonë se si funksionojnë regjistrimet DNS.

Për të zëvendësuar adresën tuaj IP, duhet ta dërgoni në një server tjetër. Normalisht, ju qaseni në internet duke dërguar një sinjal tek ofruesi juaj i shërbimit të internetit dhe nga atje shkon kudo që dëshironi që të shkojë. Kur po përpiqeni të fshehni praninë tuaj, duhet ta dërgoni atë në një server të dytë pas ISP-së tuaj për ta veshur atë me adresën IP të këtij serveri.

Për shembull, le të themi se jeni në Los Angeles. Normalisht, ju dërgoni lidhjen tuaj të internetit në botë përmes një qendre të të dhënave në, të themi, Burbank, California, por ju doni të mbani atë që jeni duke bërë të fshehtë nga ISP-ja juaj dhe, si shtesë, në Agjencinë Kombëtare të Sigurisë së Sh.B.A-së dhe programin e saj PRISM. Për ta bërë këtë, ju duhet të lidheni me një server të palëve të treta pas një të bazuar në Burbank.

  VPN më e mirë për Hong Kong: Mbajtja e Lirë në vitin 2023

Pasi ta bëni një gjë të tillë, hapet një botë mundësish për ju. Nuk ka asnjë rregull që thotë se duhet të zgjedhësh një server në Kaliforni ose madje edhe Sh.B.A. Për shembull, mund të hysh në ofertat e Netflix në vende të tjera ose të bësh disa banka jashtë vendit. Mundësitë janë praktikisht të pafund, por vini re se sa më larg të jetë një server, aq më shumë lidhja juaj do të ngadalësohet.

Duke fshehur adresën tuaj IP, ju nuk do të qëndroni larg syve të çmendur, do të hapeni gjithashtu veten në një botë argëtimi. Ju mund të merrni një adresë IP austriake dhe të shikoni televizionin publik atje, ose të lidheni me Britaninë dhe të shikoni të gjitha sezonet e Cili doktor në BBC.

Ekzistojnë dy mënyra të thjeshta për të marrë atë masë shtesë të sigurisë dhe argëtimin e shtuar, si dhe disa më të ndërlikuara. Ne do t’i kapërcejmë ata një nga një, duke filluar nga proxies.

Fshehni një adresë IP me një Shfletues Proxy

Mënyra më e thjeshtë për të fshehur adresën tuaj IP është të përdorni një proxy, ose, për të qenë më saktë teknikisht, një shfletues proxy. Në shumicën e rasteve, ju shkoni në faqen e internetit të shërbimit, shkruani adresën e internetit në të cilën dëshironi të shkoni dhe përfaqësuesi do të “kontrollojë” shfletuesin tuaj në një dritare të veçantë dhe do t’ju transportojë kudo ku dëshironi të shkoni. Thatshtë kaq e thjeshtë.

Hideme-prokurë

Thënë kjo, thjeshtësia e saj vjen me disa dobësi, më së shumti siguri. Ne flasim për këtë në gjatësi në artikullin tonë që peshon të mirat dhe të këqijat e VPN-së kundër proxy-së kundër Tor-it, por versioni i shkurtër është se proxies janë në thelb të pasigurt. Lidhja juaj po rivotohet, por kjo është ajo. Kushdo që ka mendje të mund të shohë çfarë po bën.

Edhe proxies më të mirë falas vuajnë nga ky defekt, që është arsyeja pse në Cloudward.net ne rekomandojmë të përdorni një rrjet virtual privat në vend.

Fsheh një adresë IP me një VPN

Një VPN është një hap përpara nga një përfaqësues në atë që rivoton trafikun tuaj dhe e kripton atë në të njëjtën kohë, gjë që është shumë më mirë sesa një lidhje standarde. Ne sqarojmë se në detaje në udhëzuesin tonë të sigurisë VPN, por rezultati kryesor është që një VPN është standardi i artë për të fshehur adresën tuaj IP. Nëse përdorni një të mirë, madje mund të kalojë Firewall-in e Madh dhe ndalimin e VPN ruse me lehtësi.

  Si të gjurmoni një adresë IP në vitin 2023: Fjetja për epokën e re

expressvpn-rishikim-speed-test

VPN-të janë shumë më të mira sesa përfaqësuesit në marrjen e geoblocks të së kaluarës, që është një arsye tjetër për t’i preferuar ata më shumë nga motrat e tyre më të vegjël. Thënë kështu, ka edhe dy anësore.

Së pari, VPN-të në përgjithësi janë më të vështira për t’u përdorur sesa proxies, që kërkojnë instalim dhe ndërveprim në një klient. Nuk është shumë e keqe, por kur të shikoni përshtypjet tona VPN, mund të dëshironi t’i kushtoni vëmendje të veçantë seksionit tonë “lehtësia e përdorimit”.

Dobësia tjetër është më thelbësore, përkatësisht çmimi. VPN-të e mira kushtojnë para, dhe zgjedhjet më të mira VPN do t’ju kthejnë 30 deri në 100 dollarë në vit. Ka VPN falas, por siç mund të lexoni në artikullin tonë më të mirë falas VPN, ato shpesh janë zhveshur versione të opsionit të paguar. Ata shpesh do të kapin sa ju mund t’i përdorni ato në muaj ose t’ju kufizojnë në disa serverë, zakonisht më të ngadalshëm.

Megjithëse nuk është kurrë e lehtë të ndash me para, VPN janë mënyra më e mirë për të investuar në sigurinë dhe anonimatin tuaj në internet, me bonusin që ju lejon të transmetoni në përmbajtjen e zemrës suaj.

Fsheh një adresë IP me Tor

shkëmb

Një opsion i tretë kur doni të fshehni një adresë IP është të përdorni Tor. Nëse keni qenë rreth e rrotull për një kohë, ju ndoshta e dini atë si TOR, pasi emri fillimisht ishte një akronim për “The Onion Router”. Tor është, në thelb, një rrjet shfletues me burim të hapur që përdor serverë të vendosur nga vullnetarët për të hyrë në internet pa lënë asnjë gjurmë.

Në vend që të dërgoni lidhjen tuaj nga shtëpia juaj në serverin tuaj ISP, ju përkundrazi merrni kërce në disa nyje, pika ku interneti del në botën më të gjerë. Nuk është ndryshe nga ato skena pa kuptim në shfaqjet televizive ku ata po shkojnë pas kriminelëve në internet dhe hetuesit duhet të ndjekin njerëzit e këqij përmes disa lidhjeve.

Ekzistojnë disa pengesa serioze në përdorimin e Tor që nuk na lejojnë ta rekomandojmë atë për shumicën e përdoruesve, megjithëse. Falë natyrës së tij të decentralizuar, me burim të hapur, ajo shpejt u bë mënyra standarde për të hyrë në uebfaqe të errëta në internet si Rruga e Mëndafshit dhe gropa të tjera të pabarazisë ku krimi në internet lulëzon.

  VPN më e mirë për Portugalinë në vitin 2023: Port Verë dhe Intimitet

Për shkak të kësaj, agjencitë e zbatimit të ligjit interesojnë shumë për të monitoruar trafikun që mund të kalojë në një nyje Tor, kështu që ju jeni vetëm një heqje larg nga paraqitja në radar FBI ose Europol. Equivalentshtë ekuivalenti kibernetik që të kaloni 30 mbi kufirin e shpejtësisë në rrugë përpara stacionit tuaj të policisë lokale.

Për më tepër, shumica e faqeve të internetit refuzojnë trafikun që vjen përmes një lidhje Tor sepse ata dëshirojnë të shmangin shoqërimin me uebin e errët. Nëse interneti kryesor është një dyqan me pije alkoolike, përdoruesit e Tor janë repobatët e palarë të varur jashtë dyerve.

Mënyra të tjera për të fshehur adresën tuaj IP

Ka mënyra të tjera për të fshehur adresën tuaj IP përveç VPN, proxies dhe Tor, por ato shpesh janë praktike, joefektive, morale të paqarta ose një kombinim i të treve.

Një mënyrë për të fshehur adresën tuaj IP është të përdorni internetin me të dhënat celulare të smartphone-it tuaj. Ju madje mund ta lidhni kompjuterin tuaj me të. Kjo nuk është një mënyrë e mirë për të qëndruar e fshehur në internet, meqenëse karta juaj SIM zakonisht do të lidhet me emrin dhe adresën tuaj. Plus, shumica e përdoruesve të smartphone mund të gjurmohen dhe ofruesit janë gjithmonë të lumtur që bashkëpunojnë me ligjin.

Një tjetër mundësi është të përdorni lidhjen WiFi të dikujt tjetër, por kjo është një mënyrë e mërzitshme për të trajtuar njeriun tuaj. Në këtë epokë të kamerave të sigurisë, të shkoni në një kafene për t’u kyçur nuk është aq i sigurt sa ju dëshironi të jetë. Justshtë thjesht një mënyrë tjetër për të ftuar telashe, veçanërisht nëse jeni duke bërë diçka të paligjshme, siç është përralla në Evropë ose Sh.B.A. ose duke folur mendjen tuaj në Rusi ose Kinë.

Mendimet përfundimtare

Nëse do të fshehni adresën tuaj IP, ju sugjerojmë të përdorni një VPN për ta bërë atë. Megjithëse proxies janë falas, ata nuk janë efektivë dhe nuk ofrojnë askund afër sigurisë së një VPN. Sa për Tor dhe metodat e tjera, ato janë pak efektive dhe ka të ngjarë të kenë më shumë probleme sesa ia vlen. Nëse keni nevojë për një rekomandim të shpejtë, shikoni rishikimin tonë ExpressVPN.

Cila mendoni se është mënyra më e mirë për të fshehur adresën tuaj IP? A kemi humbur ndonjë mënyrë të besueshme për ta bërë këtë? Na tregoni në komentet më poshtë dhe, si gjithmonë, ju falënderojmë që lexuat. Qëndro i sigurt atje.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me